14 Kasım 2013 Perşembe

Uluslararası Sanatçı Filmleri İstanbul Modern'de

İstanbul Modern, Uluslararası Sanatçı Filmleri programının 5. yılında dünyanın farklı bölgelerinden 16 sanat kurumunun seçtiği videoları sunuyor.

İstanbul Modern, dünyanın farklı yerlerinden güncel video, kısa film ve hareketli görüntüleri bir araya getiren Artists' Film International / Uluslararası Sanatçı Filmleri programını 21- 24 Kasım 2013 tarihleri arasında İstanbul Modern Sinema'da tematik seçkilerle gösteriyor.

İstanbul Modern'in kısa süreli sergiler salonunda düzenlenen sergiyle 15 farklı ülkeden bu yıl seçilen yepyeni videolar 21 Kasım'dan 23 Şubat'a dek izleyiciyle buluşuyor.

Sergide Bengü Karaduman'ın Hepimiz Aynı Gemideyiz adlı video enstalasyonun yanı sıra 18 farklı video çalışmasını ekran ve bilgisayarlardan izlemek mümkün olacak.

Her yıl ortaklarının kendi ülkelerinden bir sanatçı ve videolarını davet etmesiyle başlayan Uluslararası Sanatçı Filmleri programı için o yıla özel uluslararası bir video havuzu oluşturuluyor.

Sonrasında, bu videolar kurumlar tarafından yürütülen küratöryel çalışmayla gösterim programları ve video sergileri olarak izleyiciyle buluşuyor.

Uluslararası Sanatçı Filmleri için bu yıl Bengü Karaduman'ın Hepimiz Aynı Gemideyiz başlıklı çalışmasını davet eden İstanbul Modern'den küratör Çelenk Bafra ve asistan küratör Senem Sekban, sanatçının videolarının toplu gösterimini de hazırladı.

Yurtdışı ortaklarından gelen videolar ise Sigmund Freud'un Uygarlığın Huzursuzluğu kitabındaki tanım ve kavramlardan yola çıkan dört tematik program olarak kurgulandı.

Dünyanın farklı bölgelerinden on altı sanat kurumunun ortaklığıyla gerçekleştirilen programın 2013 yılı ortakları:

Birleşik Krallık'tan Whitechapel Gallery, İtalya'dan GAMeC / Galleria d'Arte Moderna, Arjantin'den Fundación Proa, ABD'den Ballroom Marfa, Yeni Zelanda'dan City Gallery Wellington, Vietnam'dan San Art, Çin'den Para/Site, Sırbistan'dan Belgrade Cultural Centre, Fas'tan Cinémathèque de Tanger, İsrail'den New Media Center, Almanya'dan Neuer Berliner Kunstverein Video-Forum, Afganistan'dan Centre for Contemporary Arts Afghanistan, Norveç'ten KINOKINO Centre for Art and Film, Hindistan'dan Project 88, Vietnam'dan Hanoi DOCLAB ve Türkiye'den İstanbul Modern.

Bengü Karaduman toplu gösterimi

İstanbul Modern, Uluslararası Sanatçı Filmleri'nin bu yılki programına Bengü Karaduman'ın 2012 yapımı Hepimiz Aynı Gemideyiz başlıklı videosuyla katılıyor.

Sergide video enstalasyon olarak görülebilecek bu eserin yanı sıra İstanbul Modern Sinema'da Bengü Karaduman'ın videolarının toplu gösterimi yapılacak.

Bengü Karaduman, İstanbul Modern'in "Sizin Perşembeniz" başlıklı sanatçı atölyeleri kapsamında 21 Kasım saat 16.00-18.00 arasında katılımcılarla da buluşuyor.

Çağdaş sanat alanında ağırlıklı olarak video ve yerleştirme üzerine çalışan sanatçı, atölyesinde sıradan bir konunun hikayeleştirilerek storyboard ile anlatımına odaklanıyor.

Katılımcılar atölye çalışmasına, sabah güne başladıkları andan atölyeye katılım anına kadar geçen süreyi hikayeleştirerek başlıyor. Hikayenin akışının, ritminin ve görsel anlatı dilinin belirlenmesi ile devam eden çalışma, çizimler ve çeşitli betimlemeler ile tamamlanan storyboard uygulamalarının karşılaştırılması ile tamamlanıyor.

Programın 5. yılı

2008 yılında "Art in the Auditorium" adıyla Londra'nın köklü sanat kurumu Whitechapel Gallery tarafından başlatılan ve sonrasında Uluslararası Sanatçı Filmleri olarak devam eden programın ilk ortaklarından olan İstanbul Modern, geçmiş yıllarda programa Ali Kazma, İnci Eviner, Ergin Çavuşoğlu ve Sefer Memişoğlu'nun çalışmalarıyla katılmıştı.

Bu yıl, programın 5. yılı dolayısıyla Türkiye'den şimdiye dek davet edilmiş dört sanatçının video çalışmaları da ilk kez bir arada gösteriliyor.

İstanbul Modern Sinema Gösterim Takvimi: 21-24 Kasım 

21 Kasım, Perşembe 
13:30 5. Yıl
14:30 Bengü Karaduman Toplu Gösterimi
15:30 5. Yıl
16:30 Bengü Karaduman Toplu Gösterimi
17:30 5. Yıl
18:30 Bengü Karaduman Toplu Gösterimi

22 Kasım, Cuma 
13:30 Bedenin Zayıflığı
14:30 Doğanın Üstün Gücü
15:30 Protezli Tanrı
16:30 Nevrotikleşme
17:30 5. Yıl

23 Kasım, Cumartesi 
13:30 Bedenin Zayıflığı
14:30 Doğanın Üstün Gücü
15:30 Protezli Tanrı
16:30 Nevrotikleşme
17:30 Bengü Karaduman Toplu Gösterimi

24 Kasım, Pazar
13:30 Bedenin Zayıflığı
14:30 Doğanın Üstün Gücü
15:30 Protezli Tanrı
16:30 Nevrotikleşme
17:30 5. Yıl

kaynak: timeturk.com/tr

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi bizimle paylaşın