10 Ekim 2013 Perşembe

Sinemana sahip çık

İstanbul'un büyük sinema zincirlerine rağmen ayakta kalan 22 sineması haritalandı. SGMStudio'nun yeni çalışmasında AVM içinde yer almayan İstanbul'un bağımsız sinema işletmeleri biraraya getirildi.

Sarraf | Galeyan | Mekanik ya da kısa adıyla söylersek SGMStudio yeni çalışmasıyla İstanbul’un bugüne kadar ayakta kalmayı
başarmış bağımsız sinema işletmelerinin bir haritasını çıkardı.

İstanbul’daki 14 semte dağılmış, büyük sinema/eğlence zincirlerinin parçası olmayan ve/veya AVM içinde yer almayan 22 bağımsız sinema işletmesi bu haritada biraraya getirildi.


Eserin sunuluşunda yer alan “AVM’den çıkma ve mahallelerimizdeki sinemalara sahip çıkma zamanı” vurgusu çalışmanın derdini özetliyor.

Disiplinlerarası çalışmalar yapan grubun son eseri sinema seyircisine giderek tekelleşen sinema salonlarının dışındaki alternatifleri hatırlatma amacını taşıyor.

Grubun bağımsız sinemalar haritası Beyoğlu Sineması’nı yaşatma kampanyası çerçevesinde hazırlanan bir video’dan ilhamla yapılan bir poster aslında.

Kadıköy Moda, Bakırköy Avşar, Beyoğlu Emek ve Sinepop gibi yakın dönemde birçok sinema salonunun kapatılmasından hareketle gerçekleştirilen çalışmada sinema zincirlerinin yanında alternatif salonların varlığının önemi vurgulanıyor.

SGMStudio’nun düştüğü nota göre, haritanın hazırlığı sırasında Kozyatağı Cinepol sineması da kapanan salonlar arasına eklenmiş.

kaynak: timeturk.com/tr

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi bizimle paylaşın