2 Ocak 2016 Cumartesi

Her girişimcinin izlemesi gereken 13 film önerisi?

Bir film tutkunu olarak forum ve bloglarda gezinerek farklı film önerilerini ve bu filmlerle ilgili izleyici değerlendirmelerini okumayı seviyorum. Bu paylaşımlar, bizi hangi filmi izlesem boşluğundan çıkarırken, doğru tercihler ile kaliteli filmlere ulaşmamıza da katkı sağlıyor. Ben de bu doğrultuda “film tavsiyeleri”  konulu bir yazı yazsam hangi tür filmleri seçerdim diye düşünürken, girişimcilere yönelik, girişimcilerin mutlaka seyretmesi gerektiğini düşündüğüm filmleri derlemeye karar verdim. Bu filmlerin hepsi iş dünyasını ve ekonomik düzeni ele alırken, kahramanlarının zorluklar karşısında yılmayan, engelleri aşmak için inançla çabalayan güçlü yapıları dikkat çekiyor. İşte bu da benim ‘Girişimciler için film tavsiyeleri’ listem; Yeni girişim peşinde olan, proje sahibi yatırımcılara ilham ve umut kaynağı olması dileğiyle… İyi seyirler diliyorum.

1) Hacking’in Gizli Tarihi: Bir Discovery Channel Belgeseli (Secret History of Hacking: Full Discovery Channel Documentary) (2001)
İMDB: 7,9
Bilgisayar korsanlarının bilinmeyen tarihi bu film ile gün yüzüne çıkıyor. Hacker’lar veya bilgisayar korsanları bilgi teknolojisi (BT) sistemlerine para veya politik casusluk amaçlı dolambaçlı yollardan zekice giren suçlular olarak biliniyor. Geçmiş tüm haber ve gazeteler okunduğunda bu görüşü destekleyen birçok yazıya rastlanıyor. Ancak sanılanın aksine gerçekler çok farklı olabiliyor. Bu belgesel Amerika’yı yöneten şirketlere karşı çıkan bir kültürün bilinmeyen hikâyesini konu alıyor.

2) Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happiness) (2006)
İMDB: 7,8
Bu film Christopher Gardner adındaki bir röntgen cihazı satıcısının gerçek hayat hikâyesine dayanıyor. Alternatiflerinden 2 kat pahalı ve eski bir teknolojiye sahip bu cihazı adeta kendi üretmişçesine pazarlayan Gardner, ne yaptıysa başarılı olamıyor, aksilikler yakasını bırakmıyor. Karısı onu terk ettiğinde ise oğluyla baş başa kalıyor. Bu yetmezmiş gibi bir de üstüne Gardner ve oğlu evlerinden çıkarılıyor, bundan sonra baba-oğul sokakta yaşamaya mahkûm oluyor. Bu çaresiz durumda bile Gardner, umudunu yitirmeden büyük bir çaba sarf ederek borsacı olmak için bir iş fırsatı yakalıyor. Ancak bu işe kabul edilmesi için Gardner’ın 6 ay boyunca ücretsiz staj yapması, staj sonunda da seçilenler arasında yer alması gerekiyor. Bu zorlu günlerin ardından ise Christopher Gardner milyoner bir girişimci olmayı başarıyor. Yaşanmış bir hayat hikâyesini dayanan bu duygu yüklü film, zor zamanlar geçiren herkes için bir ilham kaynağı niteliği taşıyor.3) The Social Network (Sosyal Ağ)  (2010)
İMDB: 7,8
Kız arkadaşından ayrılan Mark, hışımla döndüğü öğrenci evinde bilgisayarının başına oturup okulun veri tabanına girer. Harward’daki kızlardan intikamını alacak bir fikir bulmuştur. Tek tek kızların resimlerini bulur, The Facemash adını verdiği siteye yerleştirerek onları güzellik oylamasına açar. Önceleri sadece kendi arkadaşları arasında yapılan bu oylama, giderek popüler olunca sitenin link’i elden ele dolaşır. Birkaç gecede yüzlerce öğrenci siteye üye olur, çok geçmeden sitenin ünü Harward sınırlarını da aşar. Mark sitenin ismini The Facebook olarak değiştirmiştir. Mark Zuckerberg’in kendisine yüz vermeyen bir kızdan intikam alma hırsıyla başlattığı şey, kontrol dışı son yılların en önemli fenomeni hali alır.4)The Triumph of the Nerds: The Rise of Accidental Empires (1996)
İMDB: 7,7
Paul Allen ve kişisel bilgisayarlar üzerine hazırlanmış, Apple ve Microsoft tarihi ile ilgili bilgiler bulabileceğiniz güzel bir belgesel.

5) The Aviator (2004)
İMDB: 7,5
Havacılık endüstrisi dahisinin hayatını konu alan film, bir hayalin tutkuyla birleştiğinde nasıl bir güce dönüştüğünü anlatıyor. Hughes, babasının matkap ucu fabrikasından kalan serveti, 1. Dünya Savaşında kullanılan uçakları konu alan “Cehennem Melekleri” adında bir film çekmek için kullanmak gibi çılgınca bir karar alır. Bu karar ona büyük bir şöhreti beraberinde getirecektir.6) Wall Street (1987)
İMDB: 7,4
Sinema tarihinin mihenk taşı filmlerinden birisi de hiç şüphesiz Wall Street olsa gerek. Genç ve hırslı işletme bankeri olan Bud Fox, New York’un en iyi finansçılarından biri olmak için çabaladığı yolda, Wall Street’te satın alma yöneticisi olan Gordon Gekko’nun himayesinde piyasanın inceliklerini öğrenmeye başlar. Ancak işlerin hiç de göründüğü gibi olmadığını anlayan Fox, kendini büyük bir düzmecenin ortasında bulur. Filmi izlerken finansal konulardan ziyade, iş dünyasında hırslarına yenik düşen insanların düştüğü durumdan çıkarılacak dersler dikkat çekiyor.7) İşletim Sitemi Devrimi (Revolution OS)
İMDB: 7,3
2001 yapımı olan ve J. T. S. Moore tarafından yönetilen bu belgesel filmde GNU, Linux, açık kaynak ve bedava yazılımın son 20 yıllık tarihçesi inceleniyor. Filmde ayrıca birçok girişimci ve internet dünyasının önde gelen isimleriyle yapılmış röportajlar da yer alıyor.8) Silikon Vadisi’nin Korsanları (Pirates of Silicon Valley) (1999)
İMDB: 7,1
Film Paul Freiberger’ın ‘Vadide Ateş: Kişisel Bilgisayarların Yapılışı’ (Fire in the Valley: The Making of The Personal Computer) adlı kitabından uyarlanmış. Televizyon için yapılmış olan bu yarı belgesel kişisel bilgisayarların yükselişi sırasında Apple ve Micrososft arasındaki rekabeti konu alıyor. İki şirketin kuruluş aşamasındaki günlerini biyografik olarak ele alan film iki şirketi kurucularının bakış açılarını ve operasyonlarını kıyaslıyor.9) Startup.com (2001)
İMDB: 7,0
Bu belgesel iki genç girişimcinin Kaleil Isaza Tuzman ve Tom Herman’ın 1998–2000 yılları arasında Amerika’daki devlet dairelerinin sözleşme ve satın alma departmanlarında kullanılacak bir yazılım üretmek üzere kurulan govworks.com’u konu alıyor. 1998′de Public Data Systems olarak kurulan şirket, internetin patladığı yıllarda kendisini internet portalı olarak değiştirmeye çalışıyor. 2001 yılının ocak ayında ise şirket, kurucuları tarafından First Data Corporation’a satılıyor. Ancak bu satış büyük bir zararla sonuçlanıyor ve girişimcilerin hayatta oldukları 3 yıl boyunca 60 milyon dolar harcadıkları tahmin ediliyor. Yapımcılığını Jehane Noujaim ve Chris Hegedus’un üstlendiği bu film Kaleil Isaza Tuzman’ın Harvard Üniversitesi’nden sınıf arkadaşı olan Noujaim’in, Goldman Sachs’daki işinden ayrıldıktan sonra govWorks’u filme almaya başlamasıyla ortaya çıkıyor. Filmin çekilmesinden sonra ise Tom Herman ve Kaleil Isaza Tuzman Recognition Group ve JumpTV.com’da çalıştılar.10)Flash Of Genius (2008)
İMDB: 6,8
Hikâyemiz gerçek bir hayat hikâyesine dayanıyor. Otomobil üreticileri yağmurda da araba kullanmayı sağlayacak bir çözüm aramaktadır. bu çözüm Robert Kearns’ın bulduğu “silecek” tir.  Robert Kearns Bu buluş ile kısa zamanda çok zengin olacağını düşünür. Tabii bunda, buluşuna aşırı ilgi gösteren Ford’un da payı büyüktür. Birlikte çalışmaya başlayacaklarken planları ele geçiren Ford, Kearns’ı kapı dışarı eder. Ama Kearns’ın buluşunu da kullanmaya başlar. Bu haksızlığı kabullenmeyen Kearns ise hakkını aramaya niyetlidir. Hem de para ve güç sahibi dev bir firmaya karşı.11) E-hayaller (E-dreams)  (2001)
İMDB: 6,5
90′lı yılların sonlarında Amerika’nın dört bir yanında dot.com fırtınası eserken Kore asıllı Amerikalı iki genç girişimci, Joseph Park ve Yong Kang yatırım bankacılığı yapmakla uğraşıyor. Daha sonra Park ve Kang atıştırmalık yiyecekleri, içecekleri ve video kasetleri 30 dakika gibi kısa bir sürede dağıtabilmek için kozmo.com’u kuruyorlar. 1998’de mobilyasız, boş bir depoda başlattıkları işi daha sonra büyüten iki arkadaş bisikletli dağıtıcılarını, İnternet sitelerini ve iş modellerini tüm şehirlere başarılı şekilde yaymaya başlıyorlar. 10 kişilik küçük bir şirketten 3.000 kişiyi istihdam eden ve 11 şehirde hizmet veren dev bir şirkete dönüşmeyi başaran girişimciler, o güne kadar eşi görülmemiş bir büyümeye imza atıyorlar. 250 milyon dolardan fazla bir sermayeye ulaşan ortaklar bu başarılarıyla Starbucks ve Amazon.com’un da ilgisini çekiyorlar. 2000 yılının nisan ayından sonra ise kahramanlarımız zor günler geçirmeye başlıyor. Dot.com balonu patladığında diğer internet şirketleri gibi onlar da ellerinde büyük ve kârsız bir şirket buluyorlar. Operasyonları tehlikeye giriyor. E-Dreams, dot.com çılgınlığı yıllarındaki birçok şirketin başından geçenleri anlatan ve kaçırılmaması gereken bir belgesel niteliği taşıyor.

12)T he First 20 Million İs Always The Hardes (2002)
İMDB: 5,4
Dot.com’ların patladığı yıllarda büyük bir İnternet şirketinde pazarlamada çalışan 23 yaşında, iyi okumuş ve başarılı bir genç yeni bir macera arayışı ile yüksek maaşlı işini bırakır. Yeni bir takım kurup tüm sektörü değiştirecek bir ürün (99 dolarlık eMagi adında monitör yerine hologram kullanan bir lap top) üzerinde çalışmaya başlar.13) Google Belgeseli
İMDB: 5,1
‘Google nasıl çalışıyor? Ofisleri neye benziyor?’ diye merak edenlere hitap eden bu belgesel film, diğerlerinden farklı olarak arama sektörü liderine ait görüntüleri ve Google’ın çalışma koşullarını gösteriyor.

kaynak : eticaretgunlugu.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi bizimle paylaşın