24 Ekim 2013 Perşembe

'Onurun Duvarları Yok' Oscar'a aday

Yemen, "Onurun Duvarları Yok" adlı kısa metrajlı belgesel filmle, ilk defa Oscar Ödülü'ne aday oluyor.

" Onurun Duvarları Yok "adlı kısa belgesel filmin yönetmeni Yemenli Sare İshak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, filmin, önümüzdeki yıl 86'ncısı düzenlenecekOscar Ödülü'ne Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından "belgesel film" kategorisinde aday gösterildiğini belirtti.

İshak, "Akademi benimle iletişime geçti ve filmimin, 8 film içinden En İyi Kısa Belgesel Film Akademi Ödülü'ne aday olma hakkı kazandığını iletti. Yemen, bu alanda ilk defa Oscar Ödülü'ne aday gösteriliyor" dedi.

Film hakkında bilgi veren İshak, şunları söyledi:

"Filmde, Yemen'de 'Onur Cuması' adı altında 18 Mayıs 2011'de düzenlenen, onlarca kişinin hayatını kaybettiği Ali Abdullah Salih karşıtı eylemler sırasında, Et-Tağyir (Deşiğim) Meydanı'nda meydana gelen şiddet olayları gösteriliyor. Filmi 'Onur Cuması' gösterilerinde yaşananları araştırmasına ve rapor hazırlamasına yardım etmek amacıyla İnsan Hakları İzleme Örgütü'ne (HRW) delil olarak sunduk."

Filmin Oscar Ödülü'nü kazanmasının kendisini "Onur Cuması" sırasında yaşananları göstermek istediği kadar ilgilendirmediğini söyleyen İshak, şöyle devam etti:

"Filmin yapımında çalışan arkadaşlarım ve benim hedefim Onur Cuması'nı dünya kamuoyunun gözleri önüne sermek. Şöhret ya da iş gibi bir hedefimiz yok. Bu filmin sahibi devrim şehitleri ve onların aileleridir. Bu mesajı iletmiş olmayı ümit ediyorum. Film daha önce katıldığı 20 uluslararası film festivalinden 4'ünde, en iyi belgesel film olarak seçildi, bu da benim için onur duyduğum bir belgedir" diye konuştu.

Filmin yapımının 11 ay sürdüğünü ifade eden İshak, montajının "Sıcak Nokta" şirketiyle Dubai ve Sana'da tamamlandığını belirtti.

kaynak : timeturk.com/tr

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi bizimle paylaşın