26 Mart 2014 Çarşamba

Sinemaseverler ustalarla buluşuyor

300’ü aşkın sinemaseveri beyazperdenin ustalarıyla buluşturan CAVA Enstitü’nün yeni dönemi, 10 Nisan’da başlıyor. Enstitüde; Deniz Çakır, Mert Fırat, Pelin Esmer ve Tayfun Pirselimoğlu gibi pek çok ünlü isim ders veriyor.

İki yıl önce faaliyetlerine başlayan CAVA (Cinema and Audio Visual Arts) Enstitü, 4. döneminde sinemaseverlere 5 farklı atölyeyle seçeneği sunuyor.

CAVA Enstitü sinema tutkunlarına yeni döneminde; film yapımından senaryoya, oyunculuktan görüntü yönetmenliğine birçok seçenek var.

CAVA Program Yönetmeni Tufan Taştan’ın yürütücülüğünde "Bir Film Yaratmak" sinema atölyesi ile senaryodan kurguya, film dilinden sinematografiye; sinemanın bilgisine, tekniğine ve anlamına dair teorik süreci, pratik olarak film yapımıyla buluşturabilirsiniz.


‘Behzat Ç.’ ve ‘Cinayet’ dizilerinin senaristlerinden Birol Tezcan’ın yürütücülüğünde gerçekleşecek "Düşten Kağıda" senaryo atölyesi ile ‘anlatının söze, sözün kağıda’ dönüştüğü süreci, düşünsel ve biçimsel bir bütün olarak ele alabilir, senaryo yazarlığının tüm serüvenini oluşturan atmosfere adım atabilirsiniz.

Ayrıca sinema ve senaryo atölyelerinin danışmanlığını gerçekleştirecek olan Pelin Esmer ve Tayfun Pirselimoğlu’nun deneyimleriyle film yapımına dair pratik süreci keşfedebilirsiniz.

Usta oyuncular Deniz Çakır ve Mert Fırat’ın danışmanlığında, Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçısı Murat Çidamlı yürütücülüğünde gerçekleşecek "Kameraya Oynamak" oyunculuk atölyesi ile dünyaca ünlü senaryolar eşliğinde pratik çalışmalarla ısınabilir, oyunculuğun teorik birikimini uygulamalı olarak kamera önünde öğrenebilirsiniz.‘Muhsin Bey’, ‘Mum Kokulu Kadınlar’, ‘Arabesk’, ‘Düttürü Dünya’ gibi sinemamızın önemli filmlerinin görüntü yönetmenliğini yapmış olan Aytekin Çakmakçı öncülüğünde gerçekleşecek "Görüntünün Dili" görüntü yönetmenliği atölyesi ile uygulamalı olarak yapılacak çalışmalar eşliğinde profesyonel olarak sinema dünyasına adım atabilirsiniz.

Türkiye’nin önemli sinema dergilerinden Altyazı ve Sine-Cine dergilerinin yayın kurullarının koordinasyonunu gerçekleştireceği ve Doç. Dr. Ahmet Gürata, Prof. Dr. Seçil Büker, Prof. Dr. Ruken Öztürk, Prof. Dr. Nejat Ulusay, Gürsel Korat, Senem Aytaç ve Fırat Yücel gibi usta sinema yazarlarının yürütücülüğündeki "Sinema Okur-Yazarlığı" eleştiri atölyesi ile dünya sinemasında bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Yapım-eki’nin proje tasarımıyla Ankara’da akademi dışı alternatif bir sinema enstitüsü olarak kurulan CAVA (Cinema and Audio Visual Arts) sinemanın merkezini Ankara’ya taşımaya devam ediyor.

CAVA Enstitü Kavaklıdere’deki yeni adresinde katılımcılarına film gösterimleri, okumaları, workshoplar ve proje geliştirmeleri için uygun bir ortam sunuyor.

Kontenjanı sınırlı olan 4. dönem sinema atölyeleri 10 Nisan - 15 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. Programa son başvuru tarihi 10 Nisan 2014.

Detaylı bilgi ve başvuru için;
Adres: Abay Kunanbay Cad. No:17/5 Kavaklıdere – Ankara
Telefon: 0 (312) 417 22 11
Web adresi: www.cavainstitute.org
e-mail: info@cavainstitute.org

kaynak: ntvmsnbc.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi bizimle paylaşın