25 Mart 2014 Salı

Kapadokyada 63 ülkeden film, dizi ve belgesel çekildi

Kapadokya dünyanın platosu oldu, 63 ülkeden film, dizi ve belgesel çekildi

Türkiye'nin en önemli kültür destinasyonlarından Kapadokya, dünyanın film platosu olma yolunda ilerliyor. Dünya gazetesinden Mahmut Sabah'ın haberine göre, 63 ülkeden onlarca ekip Kapadokya'da dizi, belgesel ve film çekimi yaptı.

Peribacaları ülkesi Kapadokya, dünya sinemasının önde gelen yönetmenleri ile dizi ve belgesel çekimi yapan TV kanallarının doğal platosu oldu. Son yıllarda bölgede 63 ülkeden 650’nin üzerinde devlet ve özel televizyon ekibi ile film yapımcısı; konulu film, dizi ve belgesel çekti. Bu filmler Kapadokya’nın dünyada daha çok tanınması ve her yıl yüz binlerce turist çekmesine katkı sağladı.

Nevşehir Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü verilerine göre, Kapadokya’da en fazla çekimi 20 yılda 107 belgesel ve konulu filmle TRT yaptı. Ulusal bir çok TV kanalı da bölgede çekim yaptı. Kapadokya’ya en çok ilgi gösteren yabancı kanallar ise Japonya’dan. Japon TV kanalları 87 belgesel ve konulu film çekti. Japonları Almanya 35, İngiltere 33, İtalya 30 filmle izledi. İspanya’dan 29, Güney Kore’den 28, Çin’den 23, Yunanistan’dan 11, Rusya’dan 10, Hindistan’dan 9, Hollanda ve Singapur’dan 8, Tayvan ve BAE’den 7, İran, Endonezya, Brezilya, İsviçre, Güney Afrika ve İsrail’den 4, Meksika, Ukrayna, İsveç, Avusturya, Kanada, Tayland, Belçika Azerbaycan ve Moğolistan’dan 3’er TV kanalı bölgede çekim yaptı. 30’a yakın ülkenin yapımcıları ise 1 ila 2 çekim yaptı.

Kapadokya, Ertem Göreç’in 1968’de başlıca rollerini Fikret Hakan ile Sara Stephan’ın paylaştığı ‘Şeyh Ahmet, ardından da, Ahmet Mekin - Eva Bender ikilisinin oynadığı Halit Refiğ’in ‘Bir Türk’e Gönül Verdim’ filmiyle adından söz ettirmeye başladı. Ertem Göreç’in, Ayhan Işık ile Kadir İnanır’lı Dağların Kartalı filmi ve Küçük Kovboy ile daha da çekici hale geldi. Bölge o yıllarda dünya sinemasının önde gelen yönetmenleri için de en çok aranan çekim mekanlarından oldu.

ÖNCE PASOLINI İLE MARIA CALLAS 

Göreme, 70’li yılların başında beyazperde şöhretlerinin akınına uğradı. Kapadokya adını dünyaya ünlü İtalyan yönetmen Pier Paolo Pasoli’nin, başlıca rollerini ünlü soprano Maria Callas ile dünya 3 adım atlama şampiyonu Guisepbi Gentile’nin paylaştığı 1969 yapımı ‘Medea’ ve Fransız Yönetmen Claude Lelouch’un 1973 yapımı ‘Tüm Bir Yaşam’ filmleri ile duyurdu. Bunları yine o yıllarda çekilen‘Paralı Askerler’ ile ‘ Küçük Kovboy’ filmleri izledi. Kapadokya, Pasolini ve Lelouch’tan sonra, Elia Kazan ve John Huston’u da ağırladı. Aktör Michael Canie, Curt Jurgens ve Tarzan filmlerinin unutulmaz aktörü Johnny Weissmuller ile Cames Coburn, Kapadokya’nın diğer ünlü konukları.

Tony Curtis ve Charles Bronson ile Fikret Hakan ve Salih Güney’in başlıca rollerini paylaştığı ‘Paralı Askerler’ filmi ile ününü pekiştiren Kapadokya’da, sonraki yıllarda Pascalı Patit, Ömer Şerif, Jean Reno ve Nicolas Cage de film çekti.

kaynak: turizmguncel.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi bizimle paylaşın