26 Mart 2014 Çarşamba

"Ben Uçtum Sen Kaldın" Başka Sinema'da

Ödüllü kısa filmleri ve sinema kitaplarıyla bilinen Mizgin Müjde Arslan'ın ilk uzun metraj belgeseli "Ben Uçtum Sen Kaldın" bugün Başka Sinema'da gösterilecek.


Bir yüzleşme ve barışma hikâyesi olan film, herkesin başka şekilde etkisinde kaldığı Türkiye'deki savaşa, parçalanan bir aile üzerinden bakıyor. Kimilerine göre "terörist" kimilerine göre "gerilla" olarak nitelenen bir adamın "baba" tarafına odaklanıyor.

Film, doğumundan kısa süre sonra Kürt gerilla hareketine katılan babasını arayan genç kadınla hüzünlü, çatışmalı, gerçekçi bir yolculuğa çıkarıyor.

Kızlar için babaları özeldir; hele bu babayı hiç görmemişseniz, öldüğünü 17 yaşında öğrendiyseniz, onu konuşmanız önce evin içinde, sonra toplum tarafından yasaklanmışsa...

O sizin suskun ama hep acıyan tarafınız olur. Sonra bir gün, hiç ummadığınız bir anda, onun gittiği yoldan gitmeden nefes alamayacak hale gelirsiniz.

"Ben Uçtum Sen Kaldın", filmin yönetmeni Mizgin Müjde Arslan'ın 2009 yılında babasını aramak üzere önce çocukluğunun izini Mardin'de sürüşünü, sonra Mahmur Mülteci Kampı'na gidişini anlatır. Bu süre boyunca hep sorar: Acaba onu sevmiş midir?

Kameranın gerçekliği, nefretten vazgeçmenin, suskunluğu sese çevirmenin, kaçmak yerine yüzleşmenin, öldürmek yerine barışmanın bir yolu olabilir.

kaynak: cnnturk.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi bizimle paylaşın