4 Mart 2014 Salı

10. Akbank Kısa Film Festivali başlıyor!

Akbank 10.Kısa Film Festivali,10-20 Mart tarihleri arasında Akbank Sanat'ta gerçekleştirilecek.

Akbank 10. Kısa Film Festivali, yurt içi ve yurt dışından geniş katılımı, atölye çalışmaları ve söyleşileriyle 10-20 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Akbank Sanat'tan yapılan yazılı açıklamaya göre, 309 filmin başvurduğu festival, yarışma ve yarışma dışı bölümlerinin yanı sıra farklı renk, coğrafya, kültür ve düşünceyi bir araya getirecek.

Festivalin "Uluslararası Bölüm"ünde bu yıl Japonya, İran, İspanya, Finlandiya, Lübnan, Hindistan, Fransa, İzlanda, Avustralya, ABD ve Polonya filmlerinden oluşan bir seçkinin yanı sıra Cannes, Venice, Rotterdam, Clermont Ferrand gibi festivallerde gösterilen ve ödül alan kısa filmler de sinema tutkunlarıyla buluşacak.

"Kısadan Uzuna" bölümü, yönetmen Mehmet Eryılmaz'a ayrılırken, Eryılmaz, uzun metraj filmi "Hazan Mevsimi", Nuri Bilge Ceylan'ın başrol oyuncusu olduğu "Seviyorum Ergo Sum" ve "Sessiz" isimli kısa filmleriyle festivalde yer alacak. Eryılmaz, kısa filmin kitleleri etkileyici yönünü göstermek adına kamu spotu çalışmaları ve bir söyleşi ile festivale katılacak.

"Belgesel Sinema" bölümünün konuğu Derviş Zaim olacak. Festival kapsamında Panicos Chrysanthou ile birlikte yönettiği "Paralel Yolculuklar" filmi ile izleyici ile buluşacak olan Zaim, "Belgesel Sinema" söyleşisiyle deneyimlerini izleyicilerle paylaşacak.

Festivalin "Deneyimler" bölümüne, Fransa ve Amerika'da film danışmanlığı yapan Hayet Benkara konuk olacak. Cannes, Rotterdam, Berlin, Toronto ve Dubai Film Festivallerinde çalışmaları bulunan Benkara'nın danışmanlığını yaptığı 3 kısa film, festivalde gösterilecek. Hayet Benkara, katılacağı söyleşide mesleki deneyimlerini izleyicilerle paylaşacak.

"Canlandırma Kısalar" bölümünde Türkiye'den 11 film, "En İyi Canlandırma Film" ödülü için yarışacak. Aynı bölümde dünyadan "seçkin" canlandırma örnekleri de izleyiciyle buluşacak. "Deneysel Kısalar"da ise 5 film sergilenecek.

"Özel Gösterim" bölümünde ise Akbank 1. Kısa Film Festivali'nden itibaren belgesel ve kurmaca dalında ödül alan tüm filmler ve Mehmet Güleryüz'ün "Sessizlerin Sesi: Orhan Kemal" isimli belgeseli gösterilecek.

 Söyleşiler

 Akbank 10. Kısa Film Festivali kapsamında düzenlenecek "Bir Filmi Kurgulamak" başlıklı söyleşiye film editörü Çiçek Kahraman, renk düzeltimi uzmanı ve film editörü Bora Gökşingöl ve Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Theron Patterson; "Türkiye'de Film Eleştirmenliği" başlıklı söyleşiye gazeteci ve sinema yazarı Burçak Evren, sinema yazarı ve eleştirmen Kerem Akça, sinema yazarı ve eleştirmen Engin Ertan; "Cast Direktörleri ve Oyuncu Seçim Kriterleri" başlıklı söyleşide cast direktörü ve menajer Nimet Atasoy, cast direktörü Başar Dengiz ve oyuncu koçu Bahar Kerimoğlu, "Alternatif Dağıtım ve Fonlama" söyleşisinde ise Crowdfun kurucusu Savaş Ünsal, yapımcı Zeynep Özbatur Atakan ve yapımcı Enis Köstepen konuk olacak.

Festival boyunca Akbank Sanat'ın üçüncü katında "Ümit Çırak ile Oyunculuk Atölyesi", "Feza Çaldıran ile Görüntü Yönetmenliği Atölyesi", "Burak Göral ile Senaryo Atölyesi", "Yrd. Doç. Dr. Güven Çatak ile Film Jeneriği Tasarımı Atölyesi" gerçekleştirilecek.

Tüm etkinlikler ücretsiz olacak

Akbank 10. Kısa Film Festivali jürisi, 4 farklı kategoriden oluşacak. 231 filmin başvurduğu yarışmalı bölümü "Festival Kısaları"nın ön eleme jüri kurulu üyeleri, yönetmen ve Bahçeşehir Üniversitesi Sinema-TV öğretim görevlisi Ayşegül Selenga Taşkent ve yönetmen Mehmet Güleryüz olacak.

Festivalin "En İyi Kurmaca Film"ini belirleyecek Kurmaca Kategorisi Jüri Kurulunda yönetmen ve senarist Reis Çelik, Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Gürgen, yapımcı Serkan Çakarer, yönetmen İlksen Başarır ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı yer alacak.

"En İyi Belgesel Film"i belirleyecek Belgesel Kategorisi Jüri Kurulunda, oyuncu Serkan Ercan, sanat yönetmeni ve ressam Su Yücel, yönetmen Savaş Güvezne, belgesel sinemacı ve yapım yönetmeni Nalan Sakızlı ve Akbank Sanat müdürü Derya Bigalı görev alacak.

"En İyi Canlandırma Film"e karar verecek Canlandırma Kategorisi Jüri Kurulu ise Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Tasarımı öğretim görevlisi ve Bug Game Lab koordinatörü Güven Çatak, sanatçı Meral Erez, yönetmen Mehmet Kurtuluş, tasarımcı Emre Senan ve Akbank Sanat müdürü Derya Bigalı'dan oluşacak.

Jüri kurulları tarafından "Kurmaca", "Belgesel" ve "Canlandırma" kategorisi olmak üzere 3 farklı kategoride belirlenecek festivalin en iyi filmleri, 20 Mart'ta düzenlenecek ödül gecesinde açıklanacak ve Akbank Sanat tarafından 8 bin lira ile ödüllendirilecek.

16 ülkeden 98 film, 21 seans, 11 söyleşi ve atölye çalışması, sinema dünyasından 19 konuğu ile Akbank 10. Kısa Film Festivali'nin kapıları 10 gün boyunca herkese açık olacak ve tüm etkinlikler ücretsiz olarak Akbank Sanat'ta gerçekleştirilecek. Seanslara geç kalanlar için film gösterimleri, Akbank Sanat'ın kafesinde de eş zamanlı olarak gösterilecek.

Festivale ilişkin detaylı bilgiye, "www.akbankkisafilm.com" ve "www.akbanksanat.com" adreslerinden ulaşılabilir.

kaynak: haberturk.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi bizimle paylaşın