23 Eylül 2013 Pazartesi

Faşizme karşı direnişin filmi Oscar'a aday

Tarihin en görkemli direnişlerinden biri olan Stalingrad'ın faşizme karşı direnişini konu alan "Stalingrad" filmi Oscar Ödüllerine aday gösterildi.

Ünlü Sovyet yönetmeni Sergey Bondarçuk'un oğlu Fyodr Bondarçuk’un yönetmenliğini yaptığı "Stalingrad" filmi IMAX 3D formatında ilk Rus filmi özelliğini de taşıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Oscar Komisyonu üyesi Yevgeni Gidilis, "Her şey iyi sonuçlandı. Stalingrad filminin aday olarak sunulmasına karar verdik." dedi.

İkinci Dünya Savaşı'nda SSCB'nin Stalingrad kentinde yaşanan çatışmaları anlatan eser, aynı zamanda diğer ülkelerde de vizyona girecek. Rus yetkililer, filmin özellikle Çin'de 3 binden fazla sinema salonunda izleyicilere sunulacağına işaret ediyor. Filmin bütçesi 30 milyon dolar.

Yıllardır senaryo hazırlıkları süren Stalingrad, alışılageldik ağır savaş sahneleri ve binlerce figüran yerine dar bir sahnede çekiliyor. Film, 1942 kışında Stalingrad’ı (şimdiki adıyla Volgagrad) işgal eden Alman ordularını kuşatan Sovyet ordusundan kopan bir grup askerin, şehrin içinde kuşatıldıkları bir evden verdikleri mücadeleyi konu alıyor.

Filmin aday gösterilmesini Rusya Kültür Bakanı Vladimir Medinski de destekledi. Twitter'de konuyla ilgili kendi sayfasına not düşen Medinski, "Güçlü bir film. Güzel tercih" övgüsünde bulundu.


STALİNGRAD KUŞATMASI 

1942 yazında başlayan ‘Fall Blau’ adlı askeri harekatla güneye inen Alman 6. Ordusu, Kasım ayı başında Hubertus Harekatı ile Stalingrad direnişini geçici olarak kırarak, şehri ele geçirmeyi başarmıştı.

Ancak, Sovyetlerin bu işgale cevabı gecikmedi. 19 Kasım’da Uranus Harekatı ile Alman orduları ve ittifak güçlerinin etrafı çevrildi ve 1943’de şehri tekrar kontrol altına alarak, Alman ordusunu teslime zorladılar. Sonunda Kızıl Ordu Nazi mareşali Friedrich Paulus dahil yaklaşık 300 bin Alman askerini esir aldı. Stalingrad çatışması, Almanların İkinci Dünya Savaşı'nda yenilmeye başladığı tarih olarak görülüyor.

kaynak: timeturk.com/tr

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi bizimle paylaşın