9 Aralık 2012 Pazar

Türk sineması yabancı oyuncu hakkını kullanıyor!


 Yıllardır Türk sinemasının yurtdışına ne zaman açılacağı konuşulur. Ancak son yıllarda Hollywoodlu ünlüler Türk filmlerinde oynamak için ülkemize geliyor.

Kurtlar Vadisi Irak, Pars Kiraz Operasyonu, New York'ta Beş Minare, Sultanın Sırrı ve Karanlık Hesaplaşma bu filmlerden bazıları. Bu gidişle daha çok usta oyuncuyu filmlerde göreceğiz...

Türkiye'deki oyuncuların en büyük hayalidir, Hollywood'da küçük de olsa bir projede yer almak. Her sohbetin ya da röportajın bir bölümünü, "Yurtdışında oynamayı düşünür müsünüz?" sorusuna verilen cevaplar işgal eder.

Kimileri yabancı dil konusundaki eksikliğinin engel olduğunu söylerken, kimileri de "Bir gün mutlaka." diyerek hayalindeki yeri anlatır uzun uzun... Yok mudur gidenler, elbette var. Gerek yurtdışı bağlantıları güçlü olanlar gerekse yolu bir şekilde Hollywood'dan geçenlerin sayısı azımsanmayacak oranda.

Peki biz gidenlerle övünürken ya Hollywood'dan gelenler... Sadece Hollywood'dan değil, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen yabancı oyuncuların sayısı gidenlerden çok daha fazla. Sadece filmini Amerika'da çeken yapımcıların değil, Türkiye'de çekenlerin de tercihini yabancı oyunculardan yana kullandığı görülüyor.

Kurtlar Vadisi Irak, Pars Kiraz Operasyonu, Ay Lav Yu, Sınav, Kelebek, Romantik ve Pandora'nın Kutusu akla ilk gelen filmler. Çekimleri devam eden Mahsun Kırmızıgül'ün New York'ta Beş Minare'si, Ömer Erbil'in senaryosunu yazdığı ve Hakan Şen'in yönettiği 'Sultanın Sırrı' ve Andrzej Bartkowiak'ın yönettiği Türk yapımı Karanlık Hesaplaşma'da da çok sayıda Hollywood yıldızı rol alıyor.

Hollywood'dan rağbet var 

Hangi Türk filmine, hangi ünlü yabancı yıldızın geldiğine bakarsak isimler hiç de yabana atılır cinsten değil. 'New York'ta Beş Minare'de, Gina Gershon'un yanı sıra dünyaca ünlü Amerikalı aktör Danny Glover ve Terminator 2 ile hafızalara kazınan Robert Patrick rol alıyor.

5 Kasım'da gösterime girecek filmin çekimleri Türkiye ve ABD'de devam ediyor. Aralık ayında gösterime girecek olan ve II. Abdülhamid'e ait bir sırrın peşindeki Amerikalı ajanın mücadelesini anlatan 'Sultanın Sırrı'nda Mark Dacascos ile Emanuel Bettencourt rol alıyor. 4 milyon TL bütçeli film için 25 Hollywood yıldızına teklif götürülmüş. Hepsi de gelmek istemiş. Ancak 'Yerimiz dar!' diyen yapımcı sadece iki isimle anlaşmış.

Bir dönem, senaryosu kadar kadrosuna kattığı yabancı isimlerle de adından söz ettiren 'Kurtlar Vadisi Irak'ı yabana atmamak lazım. Ghassan Massoud, Billy Zane ve Gary Busey gibi Hollywood'un ünlü oyuncularının rol aldığı filmde Abdurrahman Halis Kerkuki karakterini canlandıran Massoud'un, 'Türk sinemasının geliştiğini ve kendini yenilediğini' söylemesi günlerce konuşulmuştu.

Suriye asıllı oyuncunun Türkiye macerası Kurtlar Vadisi Irak'la sınırlı kalmamış ve hemen ardından yönetmenliğini Cihan Taşkın'ın üstlendiği 'Kelebek'le devam etmişti. Jean-Claude Van Damme'ın rol aldığı Ömer Faruk Sorak imzalı 'Sınav' ise Hollywood yıldızını ağırlayan bir başka film. Kadrosu birkaç gün önce belli olan Kurtlar Vadisi Filistin'de bazı teknik bölümlerin dışında yabancı isme rastlanmıyor. Bu da milli sinema için önemli olsa gerek...

Sadece oyuncular yok 

Türkiye'de çekilecek en pahalı film olacağı iddia edilen 'Karanlık Hesaplaşma'nın başrol oyuncusu da bir Hollywood yıldızı olan Scott Adkins. Çekimlerine 25 Şubat 2011'de başlanacak filmi, Andrzej Bartkowiak yönetecek. Filmde, 'Banlieue 13', 'Hulk', 'Transporter', 'Hitman' gibi filmleriyle tanınan Cyril Rafaelli'in yanı sıra Ali Sürmeli, Kenan Işık, Tamer Karadağlı gibi isimler var.

Osman Sınav'ın yönettiği Pars Kiraz Operasyonu'nda rol alan Hollywood'un usta ismi Udo Kier filmde Hollandalı uyuşturucu kaçakçısı Klaus Kayman'ı canlandırmıştı. Türk sinemasını anlattığı bir konuşmasında ise Pars Kiraz Operasyonu'nun Hollywood ayarında bir proje olduğunun altını çizmiş ve mutluluğunu ifade etmişti.

Mustafa Altıoklar, 'İstanbul Kanatlarımın Altında' filminde Beatriz Rico'ya (Franceska Franceska) şans tanırken, Serdar Akar, 'Gemide' filminde Ella Manea'yı oynatmıştı. Sermiyan Midyat imzalı, 2009 yapımı 'Ay Lav Yu'da Steve Guttenberg, Mariel Hemingway, Katie Gill ve Josh Folan gibi oyuncular rol aldı.

Ali Özgentürk Balalayka'da Yekatherina Rednikova (Tanya Tanya), Nadezha Gorelova'yı (Nina Nina) oynatırken, Sinan Çetin Romantik için David Hemmings'i Türkiye'ye davet etmişti. Son olarak Yeşim Ustaoğlu 'Pandora'nın Kutusu'nda Tsilla Chelton'a görev vermişti. Ne diyelim Hollywood yolu açıldı bir kere...

Nicola Kidman ve Al Pacino gelecek mi? 

Gelir mi, gelmez mi bilinmez ancak kulislerde konuşulan Nicole Kidman ile Al Pacino'nun da ayrı projeler için Türkiye'ye gelecekleri... Binnur Karaevli'nin yapımcılığını üstlendiği Gözyaşı Sarayı adlı film için Nicole Kidman'ın adı öne çıkıyor. Bu film için daha önce de Monica Belluci konuşulmuştu.

Ön hazırlıkları devam eden, senaristliğini ve yönetmenliğini Şuayip Adlıg'ın üstlendiği Türk-Fransız ortak yapımı 'Böyle mi Yaşam' adlı film için ise medya Al Pacino'yu yazıyor. Gelip gelmeyeceklerini hep birlikte göreceğiz.

Ülkemize gelen yabancı oyuncular ve filmleri 

KURTLAR VADİSİ IRAK: Billy Zane, Ghassan Massoud, Gary Busey, Spencer Garrett

SULTANIN SIRRI: Mark Dacascos, Emanuel Bettencourt

SINAV: Jean-Claude Van Damme

KELEBEK: Ghassan Massoud

KARANLIK HESAPLAŞMA: Scott Adkins, Cyril Rafaelli

NEW YORK'TA BEŞ MİNARE: Gina Gershon, Danny Glover, Robert Patrick

GEMİDE: Ella Manea

PARS KİRAZ OPERASYONU: Udo Kier

İSTANBUL KANATLARIMIN ALTINDA: Beatriz Rico

BALALAYKA: Yekatherina Rednikova, Nadezha Gorelova

ROMANTİK: David Hemmings

PANDORA'NIN KUTUSU: Tsilla Chelton

AY LAV YU: Steve Guttenberg, Mariel Hemingway, Katie Gill, Josh Folan

SU DA YANAR: Natalie Douverne

Senaryo gereği çalıştık
Murat Tokat (New York'ta Beş Minare filminin yapımcısı): Yabancı oyuncuların Türk sinemasına mutlaka katkısı olur. Sonuçta Hollywood'dan gelen insanlar. Filmin daha fazla tanınmasını sağlayacaktır. Türkiye'de çok fazla bir şeye katkı yapması için düşünülmüş bir durum değil bizimki. Senaryonun gereği olduğu için onlarla çalıştık.

Yabancılar Türkiye'de oynamak istiyor
Ömer Erbil (Sultanın Sırrı'nın yapımcısı): Sinemamızın uluslararası arenaya açılmak istiyor. Biz de projemizin uluslararası alanda tanınmasını istedik. Bunun için de yabancı oyuncu arayışına gittik. Film için pek çok Hollywood oyuncusuna senaryo gönderdik. Geri dönüşlerin olumsuz olacağı yönünde endişemiz vardı. Ama yanıldığımızı gördük. Birçoğu bu projede yer almak istedi, ancak parada ve zamanda anlaştığımız iki ünlü isme karar verdik.

Türk sineması sınırı aşacak
Andrzej Bartkowiak (Karanlık Hesaplaşma'nın yönetmeni): Projenin uluslararası bir gerilim filmi olması ve günümüz olaylarını yansıtması beni teşvik etti. Film, Avrupa ve günümüz Türkiye'sini anlatıyor. Boru hattı sorunu, petrol ve doğalgaz meselelerinin hepsi senaryoda var. En önemlisi, aksiyonu bol. Türk sinemasının dünyada söz sahibi olması yakın..

Geçmişte örnekleri var
Murat Özer (SİYAD Başkanı): 1980'lerin sonunda çokça vardı. Ali Özgentürk'ün 'Su da Yanar'ı, Yavuz Özkan'ın 'Yağmur'u ilk aklıma gelenler. Bu, Türk sinemasına ne kazandırır ne kaybettirir bilemem. O role uygun bir oyuncuysa mutlaka katkısı olacaktır. Ancak sadece yabancı oyuncu oynatıyor olmak için böyle bir yolun seçilmesi katkı sağlamaz projeye. Bunu ölçmek de çok mümkün değil.

Yusuf Bülbül / Zaman Cumaertesi
kaynak: medyahayat.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi bizimle paylaşın