16 Aralık 2011 Cuma

3. Uluslararası Mistik Sanat Festivali başlıyor


Üçüncü Uluslararası Mistik Sanat Festivali, "Aşk her yerde aşk, inanç her yerde inanç, sanat her yerde sanattır. Aşkla Sanata" temasıyla, yarın başlıyor.


İSTANBUL - İHA - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve Kültür A.Ş. tarafından organize edilen Üçüncü Uluslararası Mistik Sanat Festivali, 16-20 Aralık tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleşecek. Tarihi Yarımada'nın Aya İrini, Yerebatan Sarnıcı, Türk İslam Eserleri Müzesi, Kızlarağası Medresesi gibi mistik mekanlarında yapılacak tüm etkinlikler, halka açık ve ücretsiz olacak.
 
  FESTİVAL PROGRAMI

  Festivalin ilk günü olan 16 Aralık Cuma günü saat 18.30'dan itibaren iki ayrı mekanda üç etkinlik gerçekleştirilecek. Dünyaca ünlü resim sanatçısı İsmail Acar'ın Türk İslam Eserleri Müzesi'nde "Sema" isimli sergisi açılacak. 50 yağlı boya tablodan oluşan sergi, ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. Aynı akşam saat 20.00'de, taş plak sesli Sema, Mevlid-i Şerif ve Yunus Emre'nin ilahileriyle Aya İrini'de sanatseverlerle buluşacak.
 
"Ensemble Galatia", müziğin kilise tarafından günah kabul edildiği Ortaçağ'ın şarkılarını, Ortaçağ'ın enstrümanlarıyla 16 Aralık akşamı saat 21.00'de Aya İrini'de seslendirecek. Adını Antik Krallık Galatia'dan alan topluluk, konser için hazırladığı özel seçkide, büyük ölçüde kaybolmuş dönem dillerini bugüne taşıyan farklı sesler sunacak.

  Dansçı ve koreograf Ziya Azazi, Sufizm'de anlatılan temel yolculuk prensiplerini göz önünde bulundurarak sahnelediği  "Dervish in Progress" başlıklı gösterisi ile 18 Aralık'ta, saat 20.00'de Aya İrini'de olacak.
  Adını Kırgızistan'la Çin'i birbirine bağlayan ve "Kutsal Dağlar" anlamına gelen sıra dağlardan alan Tengir Too, 18 Aralık Pazar akşamı saat 21.00'de Aya İrini'de öz Türkçe seslendireceği destanları, kahramanlık ve aşk hikayeleri ile süsleyecek. Konserde topluluk, mistik unsurlarla süslü destansı müziklerini, geleneksel çalgılarıyla icra edecek.

  İran sinemasının muhalif yönetmeni Kemal Tebrizi, Eminönü Halk Eğitim Merkezi'nde olacak. Kemal Tebrizi, 19 Aralık Pazartesi akşamı, saat 18.30'da Eminönü Halk Eğitim Merkezi'nde sinemaseverlerle buluşacak. Mistik Sanat Festivali kapsamında Kemal Tebrizi'nin "Şeyda" isimli filminin de aralarında bulunduğu 9 film, Eminönü Halk Eğitim Merkezi'nde gösterimde olacak. "Sonsuzluk ve Bir Gün", "Kurdun Günü", "İşaretler ve Mucizeler", "Mim Misli Mader (Annem Gibi)", "Şeyda", "Beyaz Oda", "Saklı", "Dinle  Ney'den", "Birleşen Yollar",  "Sonsuzluk ve Bir Gün", 18-19-20 Aralık tarihlerinde izleyiciyle buluşacak. Resul Molla Kulipur'un yönettiği ve Veysel Karani'yi konu alan Mim Misli Mader (Annem Gibi) filminin 19 Aralık'ta saat 15.30'da Eminönü Halk Eğitim Merkezi'nde gerçekleşecek ilk gösterimi de, Türkiye'de ilk gösterim olma vasfını taşıyor.

  Uluslararası Mistik Sanat Festivali kapsamında Serhat Üstündağ'ın yazdığı ve Engin Kurt'un yönettiği, bohem bir hayat yaşayan, bunalımları içinde savrulan bir şairin iç dünyasına yaptığı yolculuğun anlatıldığı "Dönemeç" isimli tiyatro oyunu, 17 Aralık Cumartesi akşamı saat 20.00'de Eminönü Halk Eğitimi Merkezi'nde sahnelenecek.

  Harun Yöndem, Yusuf Ziya Özkan ve Emin Baykırkık'ın Hayal Musiki Korosu eşliğinde seslendireceği şiirler,  20 Aralık Salı akşamı, saat 19.30'da İstanbul'un en mistik mekanlarından biri olan Yerebatan Sarnıcı'nda yankılanacak.

  Değişik din ve kültüre ait birçok kitabın sunulacağı "Mistik Sayfalar" adlı sergi, 16-20 Aralık tarihleri arasında Kızlarağası Medresesi'nde gezilebilecek.

turkiyegazetesi.com
                                                                                                                                Alıntıdır....

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi bizimle paylaşın